Szombathely kontra Hódmezővásárhely

Mint ahogy azt két napja megtudtuk, Magyarországon minden változatlan: ha nincs pénze egy önkormányzatnak, akkor a kormány támogatásával újabb bazi nagy hitelt vesz fel.

2002-ben, Rapcsák András polgármester tragikus halálát követően az egyik táskahordozója, az akkor 27 éves Lázár János lett Hódmezővásárhely első embere.

A Lázár által briliáns módon irányított település az ÁSZ dokumentuma [forrás: az Állami Számvevőszék honlapja] szerint 20,7 milliárd forintos adósságot halmozott fel 2010 év végére, miközben az éves működési bevétele 12,4 milliárd forint volt. Így a bevételarányos adóssága 166,9 százalék lett. Hódmezővásrhely egyébként már 2007-ben is komoly adósságot görgetett maga előtt, hiszen 4 évvel ezelőtt 12 milliárdos működési bevétel mellett 16,3 milliárdos adósságállománnyal „rendelkeztek”.

2006-ban a Lázár vezette önkormányzat húszéves futamidejű kötvényeket bocsátott ki, és közel 70 millió svájci frank értékben eladta azokat az Erste Banknak. Ez akkori áron körülbelül 12 milliárd forint pluszpénzt jelentett a kasszának – ebből a város más hiteleket törlesztett vagy fejlesztések önrészét biztosította. 240 forintos frankárfolyamon viszont a felvett pénz már 17 milliárdos tartozást jelent. [forrás: origo]

A hosszabb bevezetést csak azért írtam, hogy egyértelmű legyen, hogy a szokásos elmúttnyócévezésnek sok értelme nincsen Hódmezővásárhely hitelállománya kapcsán (sem).

A mostani majdnem 24 milliárdos hitelfelvétel (kötvénykibocsátás) azt jelenti, hogy a hódmezővásárhelyi embereknek nem kell aggódniuk: az elkövetkező években is működni fog városuk. Ráadásul még lemondaniuk sem kell semmiről, minden megy tovább. Aztán majd csak lesz valami.

Igaz, a sok hitelnek ára is van: a hódmezővásárhelyiek építményadót fizetnek már évek óta a lakóházaik után is. A helyiek házadónak hívják, és nem örülnek, hogy most emelni fogják.

Megértem, hogy Hódmezővásárhelyen mindent kitalálnak, csak hogy finanszírozható legyen városuk, ugyanis ők állítják elő a többi megyei jogú városhoz képest az egyik legkevesebb értékű terméket (tehát keveset termelnek, keveset szolgáltatnak), és az utolsók között kullognak az egy főre jutó adóvetélek összehasonlításában.

Velük ellentétben mi,  szombathelyiek évi 83.300 forinthoz juttatjuk városunkat, és ezzel a képzeletbeli negyedik helyen állunk a nagyobb városok rangsorában.

/forrás: alon.hu/

Amíg Szombathelyen 2011-ben 5,1 milliárd forint volt az iparűzési adóbevétel, addig Hódmezővásárhelyen csupán 1,3 milliárd. Azért ez különbség, nem is kevés.

A gond csupán annyi, hogy míg mi, szombathelyiek fejenként 2.626 forintot vállaltunk be a hódmezővásárhelyiek rekord méretű hitelfelvételéből – és így ők nyugodtan aludhatnak, látszólag zavartalanul folyik tovább az életük -, addig mi itt Szombathelyen nem tudjuk, lesz-e pénzünk 2013. januárjától.

A városvezetés hallgat, és látszólag nem is cselekszik.

Igaz, lehet, hogy tudják, hogy Szombathely így is, úgy is forráshoz fog jutni, ha másként nem, hát úgy, mint Sopron: kapunk  engedélyt a kormánytól  2 milliárdos hitelfelvételre.

Juhéjjj! Még egy évig finanszírozható lesz városunk. A hitelről meg úgyis a szocik tehetnek, meg a bankok, meg az Unió…